Що батькам і педагогам необхідно знати про вікові особливості дітей 3-4 років?
Що батькам і педагогам необхідно знати про вікові особливості дітей 3-4 років?
ФІЗІОЛОГІЯ.
Основні показники фізичного розвитку є такими (хоча це не правило, а швидше – закономірність):
– ріст: 96 см + 4;
– вага: 12 кг + 1;
– кількість зубів – 20 (усі молочні).
Хребет і кістки малюка ще досить м’які і за певних умовах можуть деформуватися, тому необхідно стежити за поставою дитини і станом суглобів.
Також у віці 3-4 років відбувається активний розвиток дрібної моторики і координації рухів. Цьому сприяє ліплення, малювання та інші види образотворчої діяльності.
Серцево-судинна і дихальна система розвиваються відповідно до потреб зростаючого організму. Існують певні проблеми з умінням свідомо регулювати дихання. Тому з дітьми потрібно проводити вправи з повітряними кульками, легкими паперовими виробами, в ході яких вони повинні робити контрольований посилений видих.
РОЗВИТОК ЦНС
Центральна нервова система трирічної дитини активно розвивається:
– з’являється здатність до аналізу і синтезу інформації, яка надходить з навколишнього середовища;
– розвивається мовлення, збільшується його роль у процесі пізнання (малюк ставить запитання, розпитує і уточнює);
– у дітей не виходить довго зосереджуватися на досліджуваному матеріалі, тому дорослим необхідно використовувати спеціальні дидактичні прийоми для утримання їхньої уваги;
– малюкам властива підвищена збудливість, що призводить до швидкої втомлюваності. Діти ще не вміють керувати своєю поведінкою і легко переходять від метушні та активних рухів до замкнутості, відчуженості;
– дитина поки що погано розуміє словесні інструкції, тому простіше наочно показати їй, як саме вона має діяти.
ОСОБИСТІСНИЙ РОЗВИТОК.
Головні вікові особливості дітей 3-4 років, на які потрібно звертати увагу, стосуються змін в особистісному розвитку. Перш за все, вони полягають в усвідомленні себе як окремого індивіда суспільства. Малюк починає прагнути до самостійності. Однак ця потреба ніяк не співвідноситься з його можливостями.
Саме в цьому і полягає суть внутрішнього конфлікту молодшого дошколяти: він хоче все робити сам, але не може впоратися без допомоги дорослих. Дитина перестає слухатися батьків і починає висувати їм свої власні вимоги. Вона проявляє негативне ставлення до опіки дорослих і намагається вийти з-під їхнього впливу.
Що робити?
– вибудовувати рівноправні відносини з малюком, не ставитися до нього з позиції «авторитетного дорослого»;
– надавати йому більше самостійності;
– підтримувати всі позитивні починання і прагнення;
– якщо у малюка щось не виходить, можна запропонувати йому зробити це разом або підказати інший спосіб виконання;
– не критикувати, а формувати у дитини поняття, що він хороший.
СОЦІАЛЬНЕ СТАНОВЛЕННЯ.
У трирічному віці змінюється соціальна позиція дитини. Вона прагне спілкуватися зі своїми однолітками. Малюк готовий стати частиною дитячого колективу. Однак найчастіше на цьому етапі діти просто співіснують поруч і мало взаємодіють один з одним.
Діти в цей час емоційно чуйні, вміють співпереживати і втішати, готові надати допомогу. Вони відкриті світу, не відчувають небезпеки. У більшості випадків діють ситуативно. Іноді можуть контролювати свою поведінку, керуючись власними мотивами.
До 3-4 років дитина здатна оволодіти основними навичками самообслуговування і гігієни. Вона вміє поводитися за столом, ходити в туалет, одягатися.
Малюк сприймає дорослих вже не лише як членів сім’ї, але й як частину суспільства. Він розуміє, що у батьків є робота, усвідомлює різні соціальні ролі та часто наслідує дорослих.
ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК.
У дітей 3-4 років також відбувається вдосконалення психологічних процесів.
1 Переважає процес пізнавання. Запам’ятовується лише та інформація, яка має яскраве емоційне забарвлення. Обсяг пам’яті дозволяє запам’ятовувати 5 назв предметів і 3-4 слова на день. Дитина може вивчити невеликий віршик.
2Домінує наочно-дієве мислення та з’являються зачатки наочно-образного. Дитина може встановлювати деякі взаємозв’язки між предметами на основі практичних дій, робити нескладні висновки.
3Переважний вид діяльності в молодшому дошкільному віці – гра. Вона дає можливість скопіювати вчинки дорослих, випробувати різні моделі поведінки.
4Уява слабо розвинена. Діти ще не вміють деталізувати предмети, зображують їх у примітивному вигляді. Здатні створювати нескладні конструкції і прості аплікації за зразком.
5Формуються просторові уявлення. Дитина здатна орієнтуватися у знайомих приміщеннях або на часто відвідуваних територіях.
6Розвивається мовлення, поповнюється словниковий запас. Малюк може сприймати невелике оповідання, здатний підтримувати нескладну бесіду, переказує короткі тексти.
7З’являється інтерес до пізнання навколишнього світу. Це підштовхує дитину до пошуку різних способів дій для отримання інформації.
В молодшому дошкільному віці формуються основи характеру і принципів поведінки майбутньої особистості, починає закладатися фундамент фізичного, інтелектуального, морально-вольового розвитку малюка.
Але варто пам’ятати про індивідуальний розвиток та індивідуальні особливості дитини!
А у разі необхідності звертатися до спеціалістів.
Для виховання дитини потрібно більш проникливе
мислення, більш глибока мудрість, ніж для управління державою.
Вільям Еллері Ченнінг
Практичний психолог ЗДО№6: Мар’яненко Тетяна Андріїна